Zbog rasta cijena energenata i činjenice da su na privremenom financiranju po osnovu proračuna iz 2020. godine, pojedine institucije BiH u problemu su da plate struju i komunalne usluge te nabave lož-ulje i naftu.

Jedna od njih je i Služba za zajedničke poslove institucija BiH, koja je od Vijeća ministara BiH zatražila 600.000 KM i to samo za potrebe prvog kvartala ove godine.

“Služba nije u mogućnosti izmiriti obaveze za električnu energiju, račun za ožujak 2022. godine”, navode u Službi za zajedničke poslove institucija BiH, dodajući da već ne mogu platiti dospjele, a neplaćene fakture za lož-ulje u iznosu od 400.000 KM kao ni druge komunalne usluge u iznosu od 60.000 KM.

Osim Službe za zajedničke poslove, novac traži i Ministarstvo obrane BiH i to ukupno 300.000 KM samo za drugi kvartal za energiju i komunalne usluge, jer, kako kažu, na snazi je privremeno financiranje Ministarstva obrane i Oružanih snaga BiH, a u 2022. godini došlo je do značajnog povećanja cijena energenata.

“Ministarstvo obrane nema mogućnost, uz izvršenje svih postojećih zakonskih obaveza u vrijeme privremenog financiranja, da isfinancira i razliku cijene električne energije. Nakon detaljnih analiza o mogućnosti preusmjeravanja sredstava, kao i mogućnostima štednje na svim stavkama na kojima bi bilo moguće ostvariti uštedu, Ministarstvo obrane BiH će doći u situaciju da neće imati sredstava za neophodnu tekuću potrošnju energenata”, navodi se u obrazloženju zahtjeva Ministarstva obrane koji je upućen Vijeću  ministara BiH.

Ono što je zanimljivo jeste da je Ministarstvo obrane BiH prilikom izrade proračunskog zahtjeva za 2022. godinu za energiju i komunalne usluge tražilo 6.567.000 KM, međutim, kako stvari sada stoje, ni to neće biti dovoljno.

“Iznos planiran budžetom za 2022. godinu neće biti dovoljan da se pokriju troškovi koji osiguravaju elementarne uvjete za rad Ministarstva obrane i Oružanih snaga BiH”, navode u Ministarstvu obrane.

I u tijeku 2021. godine Ministarstvo obrane BiH imalo je problema s cijenama energenata i komunalnih usluga i u odnosu na sredstva odobrena 2020. osigurali su dodatnih 965.000 KM.

“Ministarstvo obrane nema mogućnost da isfinancira razliku cijene i potrebna je intervencija Vijeća ministara BiH da se odobri korištenje budžetske rezerve”, navode u Ministarstvu obrane.

U Ministarstvu financija i trezora BiH smo pokušali dobiti odgovore na pitanja kako će institucije BiH prevazići probleme koji su se pojavili zbog rasta cijena električne energije, komunalija, lož-ulja i nafte, međutim do zaključenja ovog broja odgovor nije stigao.

Problem koji imaju praktično sve institucije mogao bi biti riješen već 25. travnja, s obzirom na to da je Kolegij Vijeća ministara BiH, koji čine Zoran Tegeltija, predsjedavajući Vijeća ministara, te Vjekoslav Bevanda, ministar financija i trezora BiH, i Bisera Turković, ministarka vanjskih poslova BiH, navodno dogovorio da se budžet pripremi do tog datuma.

Tu informaciju potvrdila je Turkovićeva, međutim i nakon što se budžet pripremi na njega suglasnost treba  da Predsjedništvo BiH, koje ga formalno predlaže parlamentu BiH na usvajanje, pišu Nezavisne novine.

Izvor:nezavisne.com

error: Content is protected !!