Nizozemska vlada proglasila je u srijedu nestašicu vode nastalu zbog neuobičajeno suhog ljeta, a meteorološke prognoze govore da neće kišiti sljedeća dva tjedna.
Snažni toplinski udari zahvatili su velike dijelove Europe i Sjedinjenih Država prošlog mjeseca zbog čega jačaju pozivi da se uloži više napora kako bi se ublažilo globalno zatopljenje jer znanstvenici upozoravaju da će ekstremne vrućine postati češće i smrtonosne.
S obzirom na to da dvije trećine nizozemskog stanovništva živi ispod razine mora, suše mogu brzo postati akutni problem u toj zemlji i dovesti do zamuljivanja rijeka i otežavanja riječne plovidbe.
Drugi problem je isušivanje brana.
U ovom trenutku teglenice na donjoj Rajni, a riječ je o važnom putu za prijevoz ugljena iz Rotterdama do njemačkih čeličana – prevoze s manje od pola kapaciteta.
Vodostaj rijeke Rajne “izuzetno je nizak za ovo doba godine kod Lobitha, grada na istoku gdje rijeka ulazi u Nizozemsku.
Vodostaj je nešto bolji za rijeku Maas (poznata i kao Meuse) koja teče iz Francuske u Nizozemsku.
Razine podzemne vode su niže i “vrlo niske na jugu”, dodaje ministarstvo i navodi da to izaziva cvatnje algi i uginuće riba.
Stanje se nije odrazilo na pitku vodu.
Vodoprivredne tvrtke pozivaju na štednju vode, pa u južnim pokrajinama Zeeland i Limburg apeliraju na stanovnike da ne koriste vodu za zalijevanje, no to će svakako naštetiti poljoprivrednicima.
Izvor:pogled.ba