U Kulturnom centru u Ljubuškom održano je stručno predavanje pod nazivom „Djeca na internetu – prilike i prijetnje“, u sklopu županijskog ciklusa edukacija koji organizira Ministarstvo obrazovanja, znanosti, kulture i športa Zapadnohercegovačke županije.
Predavanje je održao psiholog Kristijan Kraljević, koji je okupljenima – među kojima su bili roditelji, nastavnici, stručni suradnici i građani – govorio o izazovima i opasnostima s kojima se djeca i mladi svakodnevno susreću u digitalnom prostoru.


Kraljević je naglasio kako su najveće prijetnje danas upravo one koje proizlaze iz virtualne komunikacije, gdje djeca, nesvjesna rizika, mogu lako postati žrtve manipulacija i štetnih sadržaja.
„Najčešće prijetnje nisu tehničke, nego komunikacijske. Djeca često nisu ni svjesna opasnosti s druge strane ekrana – bilo da se radi o prijevarama, malverzacijama, neprimjerenom sadržaju ili izazovima koji ih mogu ugroziti,“ istaknuo je Kraljević.
Dodao je kako rješenje ne leži u zabrani, već u edukaciji – i djece i odraslih.
„Prvo i osnovno je kvalitetno se informirati, prepoznati opasnosti i naučiti kako na njih reagirati. Roditelji ne smiju djeci prepuštati tehnologiju bez nadzora. Djeca ispod 10 godina ne bi smjela imati vlastiti mobitel, a društvene mreže trebale bi biti zabranjene do 16. godine,“ poručio je.
Poseban naglasak stavljen je na sve češće internetske izazove, koje djeca prihvaćaju nesvjesna posljedica, često pod utjecajem viralnih videa i nepoznatih internetskih autoriteta.
„Djeca teško mogu sama procijeniti što je opasno jer im još nedostaje životnog i kognitivnog iskustva. Tu dolazimo mi – roditelji i odgojitelji – da ih učimo razlučiti što je korisno, a što štetno,“ zaključio je Kraljević.
Dosad su predavanja održana u Grudama i Širokom Brijegu, a ciklus se nastavlja 20. svibnja u Posušju, u Kinodvorani s početkom u 18:00 sati. Tamo će, kako najavljuju organizatori, predavanje održati psiholog Mario Brkić.


Cilj ovih edukacija je stvoriti sigurnije digitalno okruženje za djecu i mlade, te roditeljima i odgojno-obrazovnim djelatnicima pružiti konkretne alate i savjete za svakodnevnu primjenu u zaštiti djece na internetu.
G.Ilić / Radio Ljubuški