Članovi Predsjedništva stranke i nositelji izvršnih funkcija SDSS-a održali su sastanak na kojem su raspravili dvije teme: stanje političkih odnosa u sredinama u kojima SDSS djeluje, te stanje obrazovanja, kulture i sporta u svim sredinama u kojima je zastupljena srpska nacionalna manjina, izvijestio je HRT. Izostanak tog sadržaja naglašen je na Banovini, u Lici, zapadnoj Slavoniji te u drugim županijama.

– Rješenje problema je da se osmišljavaju programi koji će se realizirati s općinama, županijama i ondje gdje je to neophodno s državom, ali isto tako s nevladinim organizacijama iz sfere obrazovanja, kulture i sporta, rekao je Milorad Pupovac, predsjednik SDSS-a.

Pupovac: Važno je da se to osvijesti kao problem

Naglasio je kako je važno da jedinice lokalne samouprave djeluju proaktivno i prema drugim akterima i veoma je važno da se to osvijesti kao problem, stoga što u nekim sredinama cijele godine ne postoje apsolutno nikakvi sadržaji ove vrste.

– Bez obzira na to što su populacijski te sredine oslabljene, nužno je da im posvetimo pažnju, istaknuo je.

Na pitanje očekuje li pomoć vladajuće koalicije s obzirom na to da su i oni jedni od članova, Pupovac je rekao kako je nešto od toga već u programima pojedinih srpskih organizacija, ali to je nužno povezati i koordinirati s jedinicama lokalne samouprave i zato su se danas okupili da vide kako da se to učini.

– Kako da poboljšamo općenito javno obrazovanje u tim sredinama, posebno koje ide preko javnih učilišta te kulturni sadržaj kojeg nema u velikom dijelu malih općina i gradova, kazao je.

O prizivu savjesti

Pupovac je nastavio kako SDSS razumije da postoji opasnost povećavanja ograničenja ženama na pravo izbora, ograničenje prava obitelji na izbor i planiranje.

– To je postao problem u našoj zemlji, zbog toga što sve veći broj bolničkih ustanova ograničava to pravo, šireći priziv savjesti kao vrstu univerzalne obaveze, a ne izuzetaka za pojedine slučajeve. Stoga je potrebno nešto napraviti, rekao je i dodao kako su se kolege iz SDP-a odlučile za svoj način, a SDSS će se odlučiti kako se postaviti i kako će se kao vladajuća koalicija nositi s tom stvari.

Koliko dobivaju iz proračuna?

Kako smo pisali, ove su godine nacionalne manjine u Hrvatskoj dobile 5,5 posto više novca nego lani, a u 2021. godini dobili su deset posto više novca nego 2020. godine.

Najviše je ove godine, kao i prijašnjih godina, dobila srpska nacionalna manjina – čak 13.603.000,00 kuna.

Najviše troše na informiranje srpske nacionalne manjine, a najveći se novac slijeva Samostalnom srpskom tjedniku Novosti, koji izdaje Srpsko narodno vijeće. Novosti su dobile četiri milijuna kuna. Novinski list Izvor – koji godišnje ima 26 brojeva, a naklada mu je 7000 primjeraka, te mu je izdavač Zajedničko vijeće općina Vukovar, dobio je 490.000 kuna.

Sporne tribine

Srpski demokratski forum iz Zagreba izdavač je časopisa Nada, koji je za 15 brojeva u tiraži 6500 primjeraka dobio 200.000 kuna. Srpsko kulturno društvo Prosvjeta ima nekoliko časopisa i portal: tako je “Prosvjeta” dobila 370.000 kuna, ljetopis SKD Prosvjeta koji je sastoji od jednog broja je dobio 60.000 kuna, Artefakti – izvori za historiju Srba u Hrvatskoj dobili su 50.000 kuna. Bijela pčela je dobila 450.000 kuna, a web-stranica 60.000 kuna.

Osim Novosti, Srpsko narodno vijeće izdaje i Arhiv Srba u Hrvatskoj, koji je za dva broja dobio 800.000 kuna.

Srpsko privredno društvo Privrednik iz Zagreba izdavač je Podlistka Privrednik u sklopu tjednika Novosti, a za što su dobili još 300.000 kuna. Podlistak je inače cijeli na ćirilici, a i on se voli, najblaže rečeno, kritički osvrnuti na HDZ.

Privrednik, osim toga, organizira tribine koje se plaćaju iz proračuna, a proteklog tjedna gost im je preko videolinka bio i Janko Velimirović, sudionik srpske agresije na Hrvatsku i suradnik Save Štrbca.

Financiramo i Svetosavsku akademiju, te dan ustanka u Srbu

Iz proračuna također financiramo, kako piše, “kulturne manifestacije” kao što su Svetosavska akademija – Zagreb sa 100.000 kuna, te dan ustanka u Srbu sa 70.000 kuna.

Izvor: narod.hr/HRT

error: Content is protected !!