Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine (SIP BiH) ugostilo je danas veleposlanika Sjedinjenih Američkih Država u BiH Michaela Murphyja i šeficu misije OESS-a u BiH Kathleen Kavalec u prostorijama ove institucije, a tema razgovora bilo je održavanje slobodnih, pravovremenih, korektnih i fer izbora, što je neizvodivo s obzirom da Izborni zakon nije izmjenjen.

Murphy je, kako prenosi N1 kazao da takvi izbori predstavljaju osnov demokracije, a da su za građane oni pravo sadržano u Ustavu BiH.

“Bilo bi neustavno pa i antidejtonski ako bi netko građanima ove zemlje uskratio pravo na slobodne i pravične izbore. SAD su privržene demokratskoj i prosperitetnoj budućnosti konstitutivnih naroda i građana ove zemlje u okviru euroatlantskih institucija. Stoga, zajedno s OESS-om i SIP-om radimo na jačanju izbornog procesa u BiH i njegovoj zaštiti od onih koji ga nastoje degradirati radi osobnih ili stranačkih ciljeva. Birači moraju imati povjerenje u integritet izbornog procesa”, naglasio je Murphy.

Dalje ističe da će u građani u listopadu imati priliku oblikovati budućnost BiH, izabrati političke predstavnike koji će ih voditi u naredne četiri godine, ali i pozvati ih na odgovornost za sve ono što su postigli ili nisu za vrijeme svog mandata.

“Jesu li ovi političari ispunili obećanja koje su dali prije četiri godine, jesu li se vodili vlastitim ili interesima svojih birača. Je li situacija bolja sada u državi nego prije četiri godine. Ovo su pitanja koja građani u svakoj demokraciji postave sebi prije nego ispune glasački listić. Ako su odgovori na ova pitanja ne, onda su građani ti koji mogu nešto promijeniti. Međunarodna zajednica ne može dati odgovore na ova pitanja umjesto birača u BiH, ali možemo pomoći da se odgovori koji će dati birači uzmu u obzir”, naglasio je Murphy.

Kavalec je još jednom ponovila da je održavanje izbora od krucijalnog značaja te upozorila da je zbog nedostatka financija ugrožen niz procesa u vezi s pripremama izbora.

“Moglo bi biti ugroženo zapošljavanje, tiskanje i pakiranje glasačkih listića. Uskraćivanje sredstava za izbore je ozbiljna stvar. U proteklih nekoliko mjeseci tražili smo od Predsjedništva BiH, Vijeća ministara BiH i Kolegija Parlamentarne skupštine BiH da poduzmu hitne mjere kako bi osigurali sredstva za održavanje izbora”, poručila je Kavalec.

Veleposlanici su dodali i to da je važno da SIP ostane nepristrasan i da svojim potezima ne ugrozi izbore.

Prvi čovjek SIP-a Suad Arnautović kazao je da čini sve kako bi izbori bili na vrijeme. Podsjetio je da su pojedini tenderi poništeni zbog nedostatka novca, ali i da su zaposleni u SIP-u angažirani prekovremeno kako bi posao završili na vrijeme.

/HMS/

error: Content is protected !!