Predsjednik crnogorske vlade Zdravko Krivokapić izjavio je u utorak da neće ustuknuti pred pritiscima čelnika koalicije “Za budućnost Crne Gore”, čiju je listu predvodio na parlamentarnim izborima, a koji od njega traže da se povuče s mjesta premijera.

“Preuzeo sam obaveze i odgovornost i neću pokleknuti pred prvim izazovom”, rekao je Krivokapić za podgorički dnevnik Dan, istaknuvši da stanovnicima Crne Gore treba bolji životni standard, pravda i ljepša budućnost, te da im nisu potrebni čelnici koji odustaju.

Crnogorska vlast je u krizi nakon što je u parlamentu Crne Gore usvojena rezolucija o Srebrenici te je na prijedlog Krivokapića smijenjen ministar pravosuđa Vladimir Leposavić zbog osporavanja genocida u Srebrenici, podsjeća Hina.

Dio vladajuće većine, predvođen prosrpskim Demokratskim frontom, tada je odlučio bojkotirati rad parlamenta i rekao je da neće podržati niti jedan prijedlog vlade. Istodobno, čelnici tog političkog saveza Andrija Mandić i Milan Knežević, koji su bliski srbijanskom predsjedniku Aleksandru Vučiću, preko medija u Crnoj Gori i Srbiji optužuju Krivokapića da je izdao Srbe i Srpsku pravoslavnu crkvu koja ga je i predložila za mjesto premijera.

Odgovarajući na optužbe čelnika DF-a da je izdajnik, Krivokapić im je poručio da on ima odgovornost samo prema narodu Crne Gore, a da će se uskoro znati što su sve izdali čelnici DF-a.

“Ja sam u životu izdavao samo znanstvene radove i knjige, a što su sve izdali ‘profesionalni Srbi’ i ‘profesionalni Crnogorci’, znat će se vrlo brzo”, rekao je Krivokapić.

Crnogorski premijer ranije je naljutio čelnike SPC-a i prosrpskih stranaka u Crnoj Gori kada je odbio potpisati u Beogradu Temeljni ugovor s patrijarhom Srpske Pravoslavne Crkve, ustvrdivši da pripremljeni ugovor ima nekoliko spornih članaka te da nakon što se potpuno usuglasi može biti potpisan isključivo na teritoriju Crne Gore.

Premijer Krivokapić i dalje ima podršku čelnike druge dvije koalicije na vlasti u Crnoj Gori – Alekse Bečića, aktualnog predsjednika parlamenta, i Dritana Abazovića, potpredsjednika vlade.

Tri koalicije, Krivokapićeva – Za Budućnost Crne Gore, Bečićeva – Mir je naša nacija i Abazovićeva – Crno na bijelo, na parlamentarnim izborima krajem prošle godine porazile su Demokratsku partiju socijalista Mila Đukanovića i prvi put nakon tri desetljeća poslale je u oporbu.

Krivokapićeva vlada na klimavim je nogama od formiranja u prosincu jer čelnici DF-a, nezadovoljni jer nisu dobili ministarska mjesta, osporavaju sve značajnije odluke vlade i uvjetuju glasanje za njih u parlamentu, prenosi Fena.

Crnogorski MVP reagirao na izjave srbijanskih dužnosnika

Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore reagiralo je na izjave najviših dužnosnika Srbije koje su usmjerene protiv crnogorske vlade. Srbijanski dužnosnici, među kojima i predsjednik Vučić, tvrdili su da je Crna Gora tekstom rezolucije o Srebrenici Srbe označila kao genocidan narod, poručujući Crnogorcima “daleko im kuća”, a istodobno je predsjednik skupštine Srbije pozvao mitropolita SPC-a u Crnoj Gori Joanikija da se “pozabavi” premijerom Krivokapićem.

Crnogorsko Ministarstvo vanjskih poslova priopćilo je da Rezolucija o Srebrenici nije i ne može biti usmjerena ni protiv jednog naroda i nijedne države, a ponajmanje protiv srpskog naroda i Republike Srbije.

„Ne postoje genocidni narodi, već samo pojedinci, što je jasno i eksplicitno rečeno u tekstu ovog dokumenta“, navodi se priopćenju crnogorskog MVP-a.

Ističe se da je sve što o tom dokumentu govore srbijanski dužnosnici „samo nerazumljiv i čudnim motivima inspirirani pokušaj političkog i medijskog spina teksta Rezolucije, usmjeren izravno protiv vladajućih struktura u Crnoj Gori“.

Crnogorski MVP navodi da ih dodatno brine činjenica da je Ivica Dačić, kao jedan od najviših predstavnika Republike Srbije, pozvao mitropolita u Crnoj Gori da se „pozabavi“ predsjednikom vlade neovisne i suverene, susjedne države, koja je sekularna država.

Ocjenjujući Dačićev istup kao neprihvatljiv i neshvatljiv, u crnogorskom MVP-u sugeriraju da bi se ovakve i slične poruke mogle tumačiti i kao poziv na rušenje državnog poretka u Crnoj Gori.

„Umjesto nesporazuma, kao i mnogo puta do sada, pozivamo Beograd na dijalog“, navodi MVP i dodaje da su „Srbija i srpski narod za Crnu Goru i njene građane, kao i za njenu aktualnu vlast i vladu, više od prijatelja, te da pogotovo zbog toga ovo ne smije biti manira međudržavne komunikacije i sveukupnih odnosa“.

Dnevnik.ba

error: Content is protected !!